Czech   Deutschland   English

VŠEOBECNÉ INFORMACE:

Čistokrevný pes a průkaz původu

Autorem tohoto příspěvku je pan Pavel Hanuška,jehož článek se nám tak líbil,že jsme se rozhodli zveřejnit ho také na našich webových stránkách.Další důvod je že u plemene Akita inu níže uvedené řádky platí dvojnásob.V médiích je uveřejněno spoustu inzerátu nabízejícich prodej štěňat plemene Akita inu bez PP po rodičích s PP.Tito jedinci však nemají s plemenem Akita inu prakticky nic společného.

Existuje mnoho pověr a nesmyslných imformací o čistokrevných psech.Svědčí o tom případy podvedených majitelů,kterým byli namísto čistokrevných psů prodáni nemocní kříženci.Stále se najdou podvodníci připravení vydělávat na lidské nevědomosti.Jak se tedy pozná čistokrevný pes?

Čistokrevný pes musí splňovat požadavky dané standardem.Jde o oficiální dokument registrovaný národní nebo mezinárodní kynologickou organizací.V případě České republiky zastřešuje drtivou většinu čistokrevných plemen psů Českomoravská kynologická unie(ČMUK),která je členem Mezinárodní kynologické federace(FCI).Existují i další organizace, jejich vliv a počet členů je však proti ČMUK zanedbatelný.

Čistokrevný pes má vždy osvědčení o tom, že pochází z rodičů, kteří odpovídají standardu plemene.Toto osvědčení se nazývá průkaz původu psa (lidově papír).Průkaz jakýmsi psím rodným listem a občanským průkazem.Bohužel,mnoho lidí má za to,že papír pouze pro toho,kdo se chce stát chovatelem ,nebo že je to jen jakási exkluzivita ,která navíc majiteli psa k něčemu zavazuje .Opak je pravdou.Průkaz původu (PP)je jen tím, co vyplývá z názvu-dokladem o prokázaní původu a příslušnosti k plemenu.Druhou věc je to, v drtivé většině připadů musí psi,kteří jsou zařazeni do chovu,projít odborným posouzením,případně zdravotními testy.snahou chovatelů je vyloučit dědičné vady a choroby.Dodržování podmínek chovu a jeho řízení si hlídají jak ČMUK,tak kluby chovatelů jednotlivých plemen.

Jsou případy, že se narození štěňat z neplánovaného spojení chovných rodičů,ale nemají průkaz původu.I v takovém případě je nutné mít se na pozoru.Nejde třeba o problémy rodičů štěňete,ale chovatele,který něco zanedbal či nesplnil.I tehdy by měl doložit dokumenty,že se jedná o "nehodu" nebo jeho zanedbání.Samozřejmostí při nákupu psa by měla být také řádná kupní smlouva.

Na co nenaletět?

Jaké jsou nejčastější triky podvodníků?
Prodám štěňata bez PP po rodičích s PP.
Klasický případ štěňata po nechovných rodičích.Používaným argumentem takového "chovatele", je že nemá čas běhat po výstavách, aby psa uchovnil. V takovém případě je dobré si vše ověřit v příslušném chovatelském klubu. Skutečně hazardní je akceptovat takovou nabídku od chovatele, který součastně nabízí psy bez PP i s PP. Nejčastěji se ale jedná o psy, kteří nebyli do chovu uznáni z důvodů hrubých vad. A to nejen exteriérových, ale i povahových (např. zvýšené agresivity nebo naopak plachosti) či dědičných chorob.

Ztratil jsem PP mé feny, a tak štěňata nemohou PP dostat. Zcela bezostyšná lež. Každý majitel i chovatel má možnost zažádat při ztrátě nebo zničení originálu PP o vystavení jeho duplikátu na ČMKU.

Štěňata pocházejí z druhého vrhu, a nedostala tedy PP. Nesmysl. Registrovaný chovatel může mít vrhů štěňat, kolik chce. Jediným omezením je zákon na ochranu zvířat proti týrání, který zakazuje, aby chovatel ohrožoval zdraví feny častějšími vrhy než třikrát za 2 roky. Samozřejmostí je i omezení věku, kdy fena může mít štěňata (podle zákona do 8 let věku).

Narodilo se více štěňat, než je povoleno, a tak nedostala průkaz původu. Dříve byla populace čistokrevných psů regulována a byl povolen maximální počet štěňat ve vrhu.Ostatní narozená štěňata se většinou utrácela. Toto omezení již ale více než 15 let neplatí a je zakázáno zákonem utrácet štěňata z jiného než závažného zdravotního důvodu.Dnes bez vyjímky všechna štěňata narozená chovným rodičům musí dostat PP. Tzv. nadpočetná štěňata neexistují. Všem, kdo se setkávají s podobnými argumenty nebo mají pochybnosti o chovateli, lze doporučit obrátit se přímo na ČMKU (www.cmku.cz), kde dostanou potřebné informace a kontakty na chovatelské kluby.

Výživa...

Pro časté dotazy ze strany zájemců a majitelů psů jsme se rozhodli, že napíšeme tento příspěvek na naše webové stránky jednoduchou a pro všechny srozumitelnou formou. Budeme se zabývat popisem výživy plemene Akita inu, ale platí to obecně s malými odchylkami pro všechna velká plemena psů. Je potřeba si uvědomit, že zvýšené nároky na výživu jsou především během prvního roku života. Když se něco zanedbá v této době pak to většinou nelze napravit. Aby u štěňat probíhal správný vývoj kostry, svaloviny a všech ostatních orgánů musí strava obsahovat všechny potřebné látky(proteiny,tuky,vitamíny,minerály,stopové prvky,aminokyseliny atd.). Je důležitý jejich správný obsah a vzájemný poměr. První dva měsíce, kdy jsou štěňata v péči chovatele jsou kojena matkou mateřským mlékem a při její správné výživě mléko obsahuje vše potřebné pro zdárný vývoj štěněte v ranném věku. Mateřské mléko také poskytuje obranné látky štěňátkům, protože imunitní systém se teprve začíná budovat. Samozřejmě podle počtu štěňat mohou být dokrmována náhražkou mateřského mléka od 4 až 5 týdne, pak mohou být dokrmována vhodnými štěněcími granulemi ( s vhodnou formulí ) s trochou nesoleného a nekořeněného vývaru, ve kterém necháme granule změknout.

Od 9 týdne, kdy už štěňata přicházejí k novým majitelům krmíme 4x – 5x denně v pravidelných intervalech už jen granulemi,které můžeme ve velmi malém množství obohatit masem nejlépe drůbežím a trochou vývaru.Přidávání doplňku ke granulím není nutné.Děláme to jen, abychom docílili chuťové změny v jinak při krmení granulemi jednotvárné stravy. Při krmení jen granulemi bez doplňku se muže časem stát že Váš pejsek začne předkládané krmení odmítat. Vždy záleží na konkrétním jedinci.Maso přidáváme jen ve velmi malém množství z důvodu,aby se neporušil poměr vápníku a fosforu který je u velkých plemen psů mimořádně důležitý. Kvalitní granule superprémiových a prémiových řad jsou kompletním krmivem se všemi potřebnými látkami ve vědecký spočítaném množství a poměru.Jsou pro pejska lehce stravitelné a zpracovány tak aby byly co nejlépe zužitkovatelné. Jejich podáváním si zajistíte správný vývoj štěněte ve všech jeho fázích. Dnes se granule nabízí podle velikosti plemene.

Pro akitu je vhodné zvolit granule štěněcí pro velká plemena (Large Breed ). Samozřejmě je vhodné doplnit občas tuto stravu o ovoce, zeleninu, dětský piškot, tvaroh, jogurt, sýr atd. V žádném případě nedávat psům zbytky od stolu. V období vývoje, kdy se začínají zvedat ouška a růst zuby spolu s bouřlivým růstem kosti, svaloviny a samozřejmě ostatních orgánů se může projevit deficit vápníku. Důrazně však upozorňujeme, že jeho přidávání do stravy konzultujte se svým veterinářem, ať on podle rozboru určí, zda je to nutné.

Tělo psa si s krátkodobým nedostatkem tohoto prvku dovede poradit, nedovede si však poradit z jeho přebytkem. Poměr prvků vápníku a fosforu je ve stravě velmi důležitý. Po zdárném překonání tohoto období krmíme- li kvalitními granulemi už problémy nebývají. Samozřejmě, že s postupujícím věkem štěněte se snižuje počet krmných dávek. Od 13 – 14 měsíce můžete přejít na granule pro dospělé psy (Adult), kdy pořád většinový podíl v krmné dávce musí mít granule.

Upozorňuji ještě na jednu věc, krmení pro akitu nesmí obsahovat sóju ! Je na ní velmi vnímavý a následné alergie projevujícími se kožními problémy jsou zdlouhavě a pro psa nepříjemně léčitelné. Nedoporučujeme proto krmit hypermarketovými krmivy, které obsahují pro snížení výrobních nákladů kafilérní moučky, tuky, sóju. Krmiva prémiových a superprémiových řad např. Best Choice, K 9, Bosch, Acana aj. Mají vyhovující kvalitu a jsou pro akitu vhodná.
Na pytli s krmivem musí být deklarována nepřítomnost sóji. Akita není náročný na množství stravy, ale zvýše popsaných důvodů je vhodné toto plemeno krmit kvalitními krmivy.

Nejdůležitější látky v krmivu pro psy...

Protein: Jsou stavebním materiálem těla.Proto je podíl proteinu ve stravě tak významný.Důležitá je především zužitkovatelnost.
Tuk: Dodává organizmu energii.U tuku jsou rozhodující pro zužitkovatelnost krmiva zvířetem mastné kyseliny a jejich složení.
Uhlohydráty: Jsou zdrojem rychlé učinné energie, která má velký význam pro krátkodobé namáhání zvířat.
Vláknina: Označuje podíl rostlinných balastních látek v krmivu.Má velký význam pro dobu prodlévání stravy v těle,tedy pro stravitelnost krmiva.
Vitamíny: Bez vitamínu nefunguje při látkové přeměně vůbec nic.Každý vitamín ma speciální úkol.Proto je důležité,aby každý vitamín byl obsažen v krmivu ve správném množství.
Minerální látky a stopové prvky: Jsou důležitou součastí kostry a pohybového ustrojí.

Termíny výstav:KLUBOVÉ A SPECIÁLNÍ VÝSTAVY KCHMPP

2007

 01. 04. 2007    1. Klubová výstava - zadávané tituly:  CAC/CAJC, atd. - se zadáváním titulu  Klubový vítěz
 09. 06. 2007 2. Klubová výstava - zadávané tituly : CAC/CAJC, atd.  - bez zadávání titulu Klubový vítěz
 29. 09. 2007 Speciální výstava KCHMPP - zadávané tituly CAC/CAJC, vítěz speciální výstavy
 10. 11. 2007   Výstava  plemen FCI dosud neuznaných - zadávané tituly CAC/CAJC
MEZINÁRODNÍ VÝSTAVY PSŮ V ČR 2007
 
10. 02. - 11. 02. 2007 Brno Interdog Bohemia
MVP - Sekretariát
Luční 286
293 01 Mladá Boleslav
tel.: 326 327 220, fax: 326 331 041
www.interdogbohemia.com
email: interdogbohemia@seznam.cz
21. 04. - 22. 04. 2007 České Budějovice Českobudějovický kynol. klub
p.o.box 238
Klostermannova 7
370 21 České Budějovice
tel.+fax: 387 330 454
tel.: 387 203 926
www.intercanis.cz
email: vystava.psu-cb@seznam.cz
28. 04. - 29. 04. 2007 Praha ČKS - Sekretariát výstavy
U Pergamenky 3
170 00 Praha 7
tel.+fax: 266 722 235
www.kynologie.cz
email: vystava@czkynologie.cz
19. 05. - 20. 05. 2007 Litoměřice MVP
Nord Bohemia Canis
p.o.box 178
412 01 Litoměřice
tel.+fax:416 734 059, tel.: 416 731 038
www.nordbohemiacanis.com
email: nord_bohemia_canis@seznam.cz
23. 06. - 24. 06. 2007 Brno MVP Intercanis
Všetičkova 5
602 00 Brno
tel.: 543 211 558, fax: 543 212 026
www.intercanis.cz
email: info@intercanis.cz
01. 09. - 02. 09. 2007 Mladá Boleslav Interdog Bohemia
MVP - Sekretariát
Luční 286
293 01 Mladá Boleslav
tel.: 326 327 220, fax: 326 331 041
www.interdogbohemia.com
email: interdogbohemia@seznam.cz
 
06. 10. - 07. 10. 2007 České Budějovice MVP
Českobudějovický kynol. klub
p.o.box 238
Klostermannova 7
370 21 České Budějovice
tel.+fax: 387 330 454
tel.: 387 203 926
www.intercanis.cz
email: vystava.psu-cb@seznam.cz
17. 11. - 18. 11. 2007 Praha ČKS - Sekretariát výstavy
U Pergamenky 3
170 00 Praha 7
tel.+fax: 266 722 235
www.kynologie.cz
email: vystava@czkynologie
 
NÁRODNÍ VÝSTAVY PSŮ V ČR 2007
 
12. 01. - 14. 01. 2007 Olomouc MSKS
tř. kpt. Jaroše 35
602 00 Brno
tel.: 545 574 087
tel+fax: 545 244 693
www.msks.cz
email: tajemnik@msks.cz
14. 04. - 15. 04. 2007 Ostrava NVP
p.o.box 130
709 00 Ostrava/Mar.Hory
tel.: 596 516 891
www.volny.cz/nvpostrava
email: nvpostrava@volny.cz
21. 07. - 22. 07- 2007 Mladá Boleslav NVP - Sekretariát
Luční 286
293 01 Mladá Boleslav
tel.: 326 327 220, fax: 326 331 041
www.interdogbohemia.com
email: interdogbohemia@seznam.cz
08. 09. - 09. 09. 2007 Brno NVP
Všetičkova 5
602 00 Brno
www.intercanis.cz
e-mail: info@intercanis.cz

:: ZPĚT K O PLEMENI ::


Copyright © 2008 Animals Design