Evropská výstava psů Budapešť 2008

Dne 3. – 5. 10. 2008 se uskutečnila Evropská výstava psů v Budapešti, které jsme se zúčastnili jako diváci. Z této akce jsme měli rozporuplný dojem. Do Budapešti jsme přijeli krátce po 7:00 hod. bohužel na hlavní trase k výstavišti jsme se dostali do fronty aut v které jsme strávili přes 3 hodiny. Všude vládl zmatek a velká nervozita. Podle nás to hodně vystavovatelů nestihlo. V tomto směru hodnotíme výstavu za nezvládnutou. Při takto významné akci musí být vyřešena odpovídajícím způsobem infrastruktura. Z tohoto pohledu to byla nejhorší zahraniční výstava, kterou jsme navštívili.

Akity posuzoval rumunský rozhodčí dr. Roberto Schill, přihlášeno bylo 92 akit a celkově 14 925 psů. Rozhodčí posuzoval důsledně, choval se velmi profesionálně, ale dělal chyby. Na akci tohoto významu by podle nás měl posuzovat rozhodčí z Japonska nebo alespoň ze země, která má v chovu tohoto plemene tradici. Co se týče psů tak bylo vidět velmi pěkné jedince škoda jen, že v tomto období byla určitá část přihlášených psů v línání. Podle nás byli 4 jednoznační favorité: za psy Unshou go Shun you Kensha (Silvia Expozito), Kenshin go Kouyazan Miyauchi (Antonio Saporito) za feny Yoshimi go Sogagorouen (Patrice Zeller), Akaetnakita go Shun you Kensha (Silvia Expozito). Samozřejmě tam byli další velmi kvalitní jedinci. Pan rozhodčí se několikrát dočkal hlasitého nesouhlasu s jeho posouzením a musíme potvrdit, že oprávněně.

Silvia Expozito protestovala proti posouzení u jejího psa Unshou a fenky Akaetnakita, kteří byli jednoznačně poškozeni. Špičkoví evropští chovatelé dokáží při vstupu do kruhu reálně odhadnout své šance, při vyrovnanosti konkurence neprotestují. Z českých chovatelů se zúčastnila paní Pelešková, pan Wolf a Pospíšil. Myslíme si, že fenka Sára pana Wolfa byla taktéž poškozena a měla v třídě šampiónu na vítězství.

Špatný začátek nám vynahradil dobrý konec, kde jsme měli dlouhé rozhovory s Silvii Expozito, Antonio Saporito a Patrice Zellerem. Dozvěděli jsme se spoustu velmi zajímavých informací, samozřejmě nás nejvíce zajímalo, co chystají nového do budoucna. Závěrem samotná výstava byla připravena dobře, ale přesto na její počátek nikdy nezapomeneme. Byla to velmi negativní zkušenost.


Vážení čtenáři, tento doplňující text jsme se rozhodli napsat hlavně z důvodu, abychom upřesnili a reagovali na určité části komentáře k Evropské výstavě v Budapešti 2008, který vyšel na stránkách jedné chovatelské stanice.

Každý má právo vyjádřit svůj názor, ale očekávali bychom, že věcně v něm nebude žádná chyba a celkový dojem z podivného komentáře poukazuje na velmi špatnou orientaci v Evropském chovu plemene. Dozvíte se o účasti feny Haruka Go Kiyokawasou, která v Budapešti nebyla. Přihlášena byla ve třídě šampiónu, ale je březí. Silvia Expozito nestále ve třídě šampiónu ani v kruhu, fena Haruka byla zaměněna za fenku Akaetnakita Go Shunyou Kensha ta byla přihlášená v jiné třídě.

Nechápeme jak někdo může zaměnit dva, tak rozdílné typy fen a tvrdit, že fenku Haruka velmi dobře zná? Informace zveřejněné k fence Sáře mají jediný účel a to poškodit fenu a chovatele. Poznámky ohledně polských zúčastněných chovatelů a chovu v této zemi není nutné komentovat, svědčí bohužel o nevědomosti. Poznámka autorky na sebevědomí Poláků je zrovna v jejím podání dobrým vtipem.

Dále bychom chtěli informovat, že dne 3.10.2008 byla v Budapešti uskutečněna speciální výstava JKC pro plemeno Akita inu. Přihlášeno bylo 86 akit a posuzovala Angelika Kammerscheid Lammers. O této akci jsme věděli od Silvie Expozito už od března, ale celkové zaneprázdnění nám nedovolilo se zúčastnit. Víme, že pozván byl i pan Khyn. K výsledkům výstavy jen tolik, že BOB získal Kenshin Go Kouyazan Miyauchi a titul Best female Yoshimi Go Sogagorouen.

foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto