Akita Cup 2009

<< Novinky

Dne 18. 4. 2009 jsme vyrazili do Italského Torina na 6. ročník výstavy nazvané Akita Cup. Cesta proběhla v pohodě, samotná výstava dne 19. 4. bohužel nevyšla počasím, hůř být nemohlo. Trvalý déšť, chladno nám způsobilo, že foťák brzy přestal fungovat a promokly nám všechny věci. Podmínky byly opravdu tvrdé. Vše vynahradila kvalita přihlášených psů, příjemná přátelská atmosféra. Celkem se výstavy zúčastnilo 145 akit.

Ve všech kategoriích bylo vidět velmi pěkné jedince a určit vítěze a nikoho nepoškodit nebylo v některých třídách vůbec jednoduché. Oba rozhodčí paní Kazumi Hosonuma i pan Koji Shirai předváděli skutečně profesionální práci v kruhu, způsob posuzování, hodnotící priority, přístup ke psům, byla radost tohle dění v kruhu pozorovat. Každý pes šel do kruhu sám a oba rozhodčí u každého psa dělali pečlivé poznámky. Příkladný byl taktéž přístup k vystavujícím, když se jim něco nelíbilo poradili či upozornili např. na špatně nasazený obojek, který v důsledku toho kazil psovi výraz a ten je jeden z rozhodujících hodnotících znaků u akity (pro japonské rozhodčí).

Česká výprava dopadla letos velmi dobře. Kromě jedné účasti z Ruska a jedné z Chorvatska jsme byli nejpočetnější skupiny z východní Evropy. Výsledky se dočetete na jednotlivých stránkách chovatelů či majitelů psů. Náš pes Banshumaru získal ve třídě Waka inu 2. místo, 1. místo získal pes Tenka Go Shirai, majitel pan Bordone (chovatel Koji Shirai) celkově v této třídě bylo 11 psů. Ve třídách starších psů a fen byla obrovská konkurence především psi ve třídě Seiken B a Seiken A byli mimořádně vyrovnani. Vyhrát mohl prakticky každý z nich. Byla radost se dívat do kruhu na psy jako je Kotarou Go, Unshou Go, Kenshin Go, Kaishi Go, Bandou Tarou, Mugen Go, Kasuga Go ve fenách např. Sayaa Go, Haruka Go, Yoshimi Go aj. Jsou to vše představitelé moderního líbivého typu akity a je velmi dobře, že se tito jedinci do Evropy dostali. Odchovy po většině z nich mají výbornou kvalitu.

Výstava byla pro nás velmi dobrou motivaci z chovatelské stránky nás čeká spousta práce, abychom byli schopni západoevropským chovatelům konkurovat.

foto foto foto

Banshumaru Go Shun'You Kensha 2. místo ve třídě Waka inu.

Fotogalerie

foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto